Preview Mode Links will not work in preview mode

May 3, 2021

W Indiach, kraju produkującym najwięcej szczepionek świecie, pandemia koronawirusa bije wszelkie rekordy. Michał Broniatowski i Adam Jasser spierają się w cotygodniowym podcaście "O świecie w Onecie" czy tragedia Indii to wynik nieudolności populistycznych polityków, czy też przyczyniły się do niej zasady opieki patentowej, utrudniające masową produkcję szczepionek na COVID poza krajami Zachodu.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden przedstawił plany wydatków, których łączna wartość może przekroczyć 6 bln dolarów w ciągu następnej dekady. Ten deszcz pieniędzy ma pomóc amerykańskiej gospodarce podnieść się po pandemii, odbudować podupadającą infrastrukturę kraju oraz wesprzeć rodziny w opiece nad dziećmi i ich edukacji.

Tu znów powstał spór, czy te ogromne inwestycje oznaczają rewolucyjną przemianę Ameryki – gdzie dotąd panowały w życiu społecznym zasady wolnej amerykanki – w państwo opiekuńcze czy też jest to tylko oznaka mądrego inwestowania w przyszłość kraju.

Swoje przemówienie w Kongresie Biden wygłosił w 100 dni od objęcia urzędu, ale to też 100 dni od utraty tego urzędu przez Donalda Trumpa. I Trump wcale nie zamierza zniknąć – jego fałszywe twierdzenie, że "ukradziono" mu wybory podziela ok. 70 proc. wyborców republikańskich, czyli mniej więcej jedna trzecia obywateli.

Partia Republikańska ma więc dylemat, bo powstała sytuacja "kto nie z Trumpem, ten przeciwko nam", co może zniechęcić do niej racjonalnie nastawionych wyborców, a kolejne wybory już jesienią 2022 r. – do Izby Reprezentantów i częściowe do Senatu.

Trump może mieć wkrótce poważny problem, bo FBI przeszukało mieszkanie i biura jego byłego głównego prawnika Rudy'ego Giulianiego. Giuliani jest podejrzany o namawianie ukraińskich polityków przed dwoma laty, do oskarżenia rodziny Bidena o korupcyjne działania w ich kraju. Ta ukraińska historia doprowadziła do pierwszego impeachmentu Trumpa, a jeśli teraz Giuliani powie w obronie własnej, że do tych działań namawiał go były prezydent, to Trumpa czeka proces w sądzie kryminalnym.

Również w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski zażądał od Komisji szybkiego wprowadzenia ogólnounijnych paszportów szczepionkowych. Będą z tym problemy, bo taki paszport ma tylko wtedy sens, jeżeli będą go respektować wszystkie kraje członkowskie i nie będą mogły nagle na własną rękę zamknąć granic albo narzucić kwarantannę.

Tymczasem kraje UE domagają się swobody wprowadzania własnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia, bo opieka zdrowotna leży w ich wyłącznej gestii i Bruksela nie powinna się do tego wtrącać. Jednocześnie obowiązkiem Unii jest zapewnienie swobody przemieszczania w ramach strefy Schengen. Paragraf 22.